W jaki sposób dobrać ciężar kołdry obciążeniowej?

Relaksujący i głęboki sen wymaga stworzenia sobie dobrych warunków do nocnego wypoczynku. Jednym ze sposobów na poprawę jego jakości jest zadbanie o odpowiednie akcesoria do spania. Ważny okaże się nie tylko prawidłowy dobór materaca, który będzie dobrze podpierał całe ciało i umożliwiał swobodny przepływ powietrza, czy poduszki odpowiedzialnej za właściwe ułożenie głowy, ale także zwrócenie uwagi na to, czym się przykrywamy. Dla wielu osób doskonałym wyjściem może się stać użycie kołdry obciążeniowej. Przekonaj się, czym ona jest i sprawdź, w jaki sposób należy ją dobierać.

Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa oddziałuje na jeden ze zmysłów, który nie zawsze jest należycie doceniany, a mianowicie na układ proprioceptywny, który odpowiada za tzw. czucie głębokie. Jego stymulacja, następująca w naturalny sposób choćby w sytuacji tulenia przez matkę dziecka, powoduje m.in. wytwarzanie serotoniny, a więc „hormonu szczęścia”, a także pobudza wydzielanie melatoniny, która ma kluczową rolę w regulowaniu senności. Dzięki kołdrom obciążeniowym można też przeciwdziałać problemom z przetwarzaniem docierających do mózgu bodźców i przywracać równowagę sensoryczną. Jest to przydatne przy wielu kłopotach i schorzeniach od bezsenności przez zespół Aspergera aż po chorobę Parkinsona. Można ją z powodzeniem stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Co trzeba wiedzieć o wyborze kołdry obciążeniowej?

Najważniejszą kwestią przy wyborze kołdry obciążeniowej jest jej waga. Żeby dobrać ją właściwie, należy uwzględnić przede wszystkim masę ciała osoby, która będzie z niej korzystać. W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem okaże się postawienie na wyrób, którego ciężar wynosi mniej więcej 10% wagi użytkownika. Może się jednak niekiedy zdarzyć, że lepsze rezultaty da kołdra nieco lżejsza lub odrobinę masywniejsza.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial