Właściwa pozycja w czasie snu ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Przekłada się na wygodę śpiącego oraz to, czy może się on w pełni zrelaksować, a także oddziałuje na ukrwienie ciała oraz możliwość zmniejszenia napięcia wszystkich mięśni. Jest to ważne, gdyż ich przykurcze oraz złe krążenie utrudniają wypoczynek, a ponadto przyczyniają się do powstawania naciągania ścięgien i pogarszania funkcjonowania stawów, a także więzadeł. Są przyczyną skrzywień kręgosłupa i blokują oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest to istotne, ponieważ śpiąc, spędzamy aż około 1/3 swojego życia. Najlepszym sposobem na sprawienie, że będzie to przyjemne i korzystne jest zapewnienie sobie prawidłowego podparcia całego ciała. Można to zrobić, decydując się na materac piankowy albo sprężynowy. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między nimi.
Co trzeba wiedzieć o materacach piankowych?
Materace piankowe są zrobione z porowatego materiału, którego struktura przypomina gąbkę. W ich przypadku pęcherzyki mają jednak regularne kształty i niewielkie rozmiary oraz są rozmieszczone niezwykle równomiernie. Mogą zatem zaoferować świetną amortyzację i prawidłowe podparcie całego ciała dzięki dobrej elastyczności użytego tworzywa, ponieważ uginają się bardziej w miejscach mocno obciążonych, pozostając jednocześnie o wiele mniej odkształconymi w pozostałych obszarach. Ważne jest to, że po ustaniu nacisku powierzchnia szybko wraca do pierwotnego kształtu. Materace piankowe, są popularne, gdyż łączą w sobie korzystną cenę, doskonałe właściwości użytkowe i wysoki komfort snu. Mogą sprawdzić się w przypadku osób o różnej masie ciała i preferencjach co do stosunku twardości do elastyczności.
Czym cechują się materace sprężynowe?
Materace sprężynowe są oferowane w różnych wariantach. Najprostszą konstrukcję mają materace bonelowe, a bardziej zaawansowaną budowę mają materace kieszeniowe oraz tzw. multipocket, które najlepiej dopasowują się do użytkownika. Ich głównymi cechami są dobra trwałość i oferowany komfort, są też dość ciężkie.